Rekuperace

Jak maximálně snížit náklady na vytápění a přitom být ještě ohleduplnější ke svému zdraví?

 

Pořiďte si rekuperační jednotku, aneb větrejte řízeně

Systémová rekuperace řeší problematiku přívodu čerstvého vzduchu a úniku tepla, které se nejčastěji ztrácí větráním. Teplo získané zpět z odpadního vzduchu se nejčastěji užívá dále pro „dotápění“. Pokud větráme okny a chceme zajistit minimální hygienické množství větracího vzduchu, je potřeba větrat přibližně hodinu. U tohoto větrání se ztrácí 50-75% tepla.

Budeme-li toto větrání řídit pomocí vzduchotechnické jednotky se zpětným ziskem tepla, lze zajistit výměnu vzduchu bez velkých energetických ztrát. Účinnost kvalitního rekuperačního systému při zpětném zisku tepla je kolem 90% a to v celém rozsahu otáček ventilátoru. V největších mrazech je možné s rekuperací získat předehřátý vzduch o minimální teplotě 18°C. V letních, vysokých teplotách je možné naopak vzduch zchladit.

Princip rekuperace

Systém rekuperace funguje na principu získávání tepla vzduchu odsávaného z interiéru k předehřívání venkovního chladného vzduchu v zimním období. V letním období je to naopak. Chladnější odsávaný vzduch předchlazuje horký, venkovní vzduch. Předávání tepla, chladu probíhá v protiproudovém výměníku.

Rekuperace bývá jedním z mnoha komponentů komplexních vzduchotechnických jednotek, které dokáží zařídit úpravu a požadované množství venkovního vzduchu (vlhčení, chlazení, ohřev, filtrace) a odvod nepoužitelného vzduchu (koupelny, kuchyně).

schéma rekuperace RDsimulační schéma funkčnosti rekuperace

Proč si pořídit rekuperaci od nás?

Jak by probíhala naše spolupráce?