Warning: Missing argument 2 for wpdb::prepare(), called in /home/webhosting/rodinne-drevostavby.cz/html/www/wp-content/plugins/post-types-order/post-types-order.php on line 191 and defined in /home/webhosting/rodinne-drevostavby.cz/html/www/wp-includes/wp-db.php on line 1210 Warning: Missing argument 2 for wpdb::prepare(), called in /home/webhosting/rodinne-drevostavby.cz/html/www/wp-content/plugins/post-types-order/post-types-order.php on line 268 and defined in /home/webhosting/rodinne-drevostavby.cz/html/www/wp-includes/wp-db.php on line 1210 Není dřevo jako dřevo! To certifikované prodlouží životnost Vašeho domu. | Rodinné dřevostavby Ostrava

Není dřevo jako dřevo! To certifikované prodlouží životnost Vašeho domu.

Používáme certifikované konstrukční hranoly KVH, nikoliv běžné stavební řezivo! A v čem je podstatný rozdíl? Stavební řezivo – materiál získaným podélným rozřezáním surového dřeva. Pro řezivo doposud nebyla předepsána žádná norma, která by stanovila…

řezivo pro dřevěné domy

Stavební řezivo – materiál získaným podélným rozřezáním surového dřeva.

Pro řezivo doposud nebyla předepsána žádná norma, která by stanovila požadovanou rovnost, hladkost povrchových ploch, protipožární odolnost a vlhkost řeziva jako stavebního materiálu. Vlhkost řeziva je dána délkou jeho přirozeného sušení, kterou nikdo není povinen vyčíslit, tudíž ani garantovat. Zbytková vlhkost bývá většinou neprokazatelná (hodnoty vlhkosti se však mohou pohybovat až okolo 40%). Pak při použití takového řeziva může docházet k výsušným trhlinám, kroucení a dalším degradacím dřeva. Díky tomu může dojít k následnému pohybu materiálů, které jsou na dřevěné konstrukci upevněny a způsobit tak praskliny na opláštění konstrukce – domu. Ty pak mohou mít v konečném důsledku za následek, nevzhledné praskliny na fasádě či v interiéru.

Vlhké prostředí je mimo jiné také živnou půdou pro biologické škůdce a tolik nežádoucí plísně…

U řeziva není zaručena ani mechanicko-fyzikální kvalita, např. velikost zůstatkových suků, které v případě vypadnutí snižují jeho pevnost.

Napojování stavebního řeziva do délky je staticky rizikové. Plošné spoje jsou pak často díky nerovnosti jednotlivých trámů nepřesné (viz. obrázek na předchozí straně dole).

Na řezivu se často objevuje zbytková kůra, obliny, poškození hmyzem a další nežádoucí prvky, na které je třeba, při použití dřeva na stavbu rodinného domu, dát pozor a takovým kouskům se ve vlastním zájmu vyvarovat.

Výhodou řeziva je nižší cena a relativně snadná dostupnost na každé místní pile.

Nevýhodou, kterou je nutno brát ještě na zřetel, je vyšší vznětlivost řeziva z důvodu nedokonale opracovaného povrchu. Tzv. chloupky na plochách dřeva a také tenké, třískovité hrany jsou místem, kde má oheň příležitost se rychle vznítit.

KVH = certifikované konstrukční stavební hranoly (konstruktionsvollholz)

Konstrukční hranoly KVH mají pevně definovaná kritéria kvality.

Jsou vyráběny podle náročných evropských norem, při jejichž dodržení jsou vydávány certifikáty na jednotlivé konstrukční hranoly.

K jejich výrobě se vybírá vysoce kvalitní, převážně jehličnaté dřevo. Pečlivým výběrem jsou vyloučeny nebo odstraněny vady, které by byly na překážku kvalitě (suky, praskliny, zarostlá kůra).

Je vyráběno metodou nekonečného vlysu. Nastavování dle norem EU zubovitým, tzv. cinkovým spojem nám umožní získat potřebné délky v jednom kuse. Pro naše potřeby jsou to až dvanáctimetrové hranoly vcelku. (slňuje normu DIN 68 140 – 1 – /02.98/.). Tento spoj neoslabuje dřevo a nemusí být proto zohledňován při pnutí.

Zdravotní nezávadnost zaručuje lepení spojů polyuretanovým lepidlem bez použití rozpouštědel dle DIN 68 141 / EN 301/302.

KVH je  vysušeno na 15% (±3%), díky čemuž není třeba používat chemické prostředky k ochraně dřeva proti biologickým škůdcům. Garantovaná nízká vlhkost zajišťuje jeho rozměrovou, tvarovou a objemovou stabilitu. Nedochází tak k výsušným trhlinám, kroucení a jiným degradacím dřeva, které se mohou projevit jako praskliny v plášti domu v případě, že se použije málo vysušené dřevo.

KVH má protipožární opatření – hladký povrch a sražené hrany, čímž se rapidně sníží možnost vznícení oproti lehce vznítitelnému „chlupatému“ řezivu.

Nevýhodou KVH je vyšší pořizovací cena a horší dostupnost suroviny.