Warning: Missing argument 2 for wpdb::prepare(), called in /home/webhosting/rodinne-drevostavby.cz/html/www/wp-content/plugins/post-types-order/post-types-order.php on line 191 and defined in /home/webhosting/rodinne-drevostavby.cz/html/www/wp-includes/wp-db.php on line 1210 Warning: Missing argument 2 for wpdb::prepare(), called in /home/webhosting/rodinne-drevostavby.cz/html/www/wp-content/plugins/post-types-order/post-types-order.php on line 268 and defined in /home/webhosting/rodinne-drevostavby.cz/html/www/wp-includes/wp-db.php on line 1210 Aby byl dům opravdu nízkoenergetický, závisí na izolačních materiálech a jejich správném použití | Rodinné dřevostavby Ostrava

Aby byl dům opravdu nízkoenergetický, závisí na izolačních materiálech a jejich správném použití

Maximálních tepelně izolačních vlastností Vašeho nového domu a následných nízkých nákladů na vytápění můžeme dosáhnout pouze, budeme-li používat ty nejlepší izolační materiály. Ať už se jedná o vnější zateplení domu, o izolační výplň obvodových panelů či vnitřních příček, vždy jsou kromě kvality materiálů velmi podstatné také pracovní postupy. Samotné kvalitní izolace nejsou nic platné, jestliže nejsou správně použity. Proto je třeba dodržovat striktně technologické postupy a využít zkušeností kvalifikovaných, dobře proškolených řemeslníků, aby bylo skutečně dosaženo kýženého výsledku – NÍZKOENERGETICKÉHO BYDLENÍ, bydlení s co možná nejnižšími náklady na vytápění.

Tepelná izolace je jednou z investic na Vašem novém domě, která se Vám v průběhu několika let vrátí a dále bude šetřit Vaše výdaje na vytápění. Proto doporučujeme prostudovat si následující řádky, kde Vám poodhalíme podstatu kvalitního zateplení.

Každý z nás se těší, až bude řešit, jak jeho nový dům bude vypadat, jakou mu dáme fasádu, ale nenechme se unést pouze estetickým hlediskem a ve svém zájmu řešme také, jak bude fasáda, a vše co se pod ní skrývá, kvalitní. Protože právě to nám může zajistit celoživotní úspory na vytápění nového domu.

Existuje nepřeberné množství izolací a zorientovat se v nich není jednoduché, avšak chceme-li, aby dům izoloval nejenom tepelně, ale i zvukově, je nutné při plánování stavby prověřit kvalitu izolačních materiálů, které daná stavební firma používá nebo právě Vám nabízí a také, zda provádí uznaný certifikovaný systém kvalifikovanými pracovníky.

Proč je zateplení domu tak důležité? Zejména proto, aby byl Váš nový dům v zimě schopen co nejlépe udržet „drahé“ teplo, jehož cena se rok od roku zvyšuje. Právě z tohoto důvodu je vhodné navrhnout tloušťku izolace na horní hranici doporučených hodnot, aby úspory na vytápění byly co možná nejvyšší.

rekonstrukce rodinných domů

Hlavně u dřevostaveb však nesmíme opomíjet důležitost vhodné izolace i v horkých letních měsících. Dlouholetými zkušenostmi vyvíjený způsob vnější izolace staveb (viz. Obrázek výše 5/) je zateplovací systém PROFI EPS, který díky náročným zkouškám v extrémních teplotách zaručí příjemný komfort bydlení i v teplých letních měsících. Jedná se o vnější kontaktní zateplovací systém vhodný pro dřevostavby, kde jsou izolantem polystyrenové desky, na které se aplikuje fasáda. Jeho výhodou je celistvé zateplení celé fasády bez jakýchkoli tepelných mostů, kterými by mohlo teplo unikat ven, resp. v létě vnikat dovnitř. Tento certifikovaný systém splňuje všechny technické požadavky kvalitního zateplovacího systému, což dokazují osvědčení o zkoušce a certifikace, provedené nezávislými a státem autorizovanými zkušebními ústavy, které zaručují vysokou kvalitu a spolehlivost. (A samozřejmě odpovídá kritériím Evropského technického schválení dle ETAG 004 a ostatním platným předpisům). Kvalifikovaná a spolehlivá firma se může prokázat certifikátem potvrzujícím její odbornou způsobilost.

Ještě v krátkosti několik slov k funkci fasády jako takové. Vlhkost představuje vážné nebezpečí pro celý dům a také zásadně ovlivňuje životnost fasády, kde problémy mnohdy začínají. Omítkové systémy PROFI, které jsou součástí výše zmiňovaného certifikovaného zateplovacího systému, mají nesporný přínos pro dům v tom, že jsou voděodolné. Význam si můžeme připodobnit jako tvorbu kapek vody na dobře ošetřovaném laku auta. Avšak potřebné přísady, které dělají fasádu voděodolnou, jsou velmi nákladné, a právě tady se projevuje velký rozdíl oproti méně kvalitním systémům. V oblasti kvality materiálů nepřipouštíme žádné kompromisy, protože životnost domu je pro nás nekompromisní. A co se týká neméně důležitého estetického hlediska, léty ověřené fasádní barvy a povrchy zůstávají trvale pěkné, jelikož používané barevné pigmenty jsou odolné vůči UV záření a zajišťují stálost barev. Využití speciální přísady v receptuře navíc umožňuje samočistící efekt fasády za deště. To také zlepšuje odolnost fasády před napadením plísněmi a mechy. Tolik tedy nejdůležitější informace k zateplení domu zvenčí a dále si ještě dovolíme nastínit význam izolace uvnitř konstrukce domu – obvodových konstrukčních panelů.

Ke špičce na českém trhu v zateplení patří izolační minerální vlna vyrobená z kamenného vlákna ISOVER, jejíž použití při stavbě montovaných dřevostaveb roste na oblibě. Používá se ve formě desek jako izolace uvnitř konstrukčních panelů (viz. Obrázek výše 3/). Desky vykazují vynikající vlastnosti – jsou pevné, relativně dosti tvrdé v porovnání s často používanou náhražkou – skelnou vatou či jinou méně hustou izolací – jsou minerální desky Isover jedny z nejhustějších a tím pádem více izolují a jsou tvarově mnohem stálejší. Méně hustá izolace totiž ve svislých konstrukcích stěn „sesedá“ a sesouvá se k zemi a shora tím pádem vzniká mezera – nezaizolovaný prostor, kterým uniká teplo a prostupují nejrůznější zvuky. A co se zvuků týká, zde je izolace také velmi důležitá, zejména pak u vnitřních příček, kde se často izolace podceňuje nebo dokonce opomíjí. Nejsou-li vnitřní příčky mezi pokoji vybaveny dostatečným množstvím kvalitní izolace, není pak možno v jednotlivých pokojích obyvatelům zajistit požadované soukromí, čímž se život v takovém domě stává nekomfortním.

Vlákna, z nichž se minerální izolační desky lisují, jsou vodoodpudivá a odolná proti vlhkosti, avšak je nutné je v konstrukci chránit vhodným způsobem proti povětrnostním vlivům  parotěsnící fólií. Zde je nutné upozornit na použití kvalitní nenapojované celoplošné parozábrany, aby během provozu domácnosti nedocházelo k pronikání par z interiéru do konstrukce domu. Výborné vlastnosti má velkoformátová parozábrana ALU JET SUPER (viz. Obrázek výše 4/), která je pro potřeby dřevostaveb výhodná proto, že je možné opatřit jí v jednom kuse celou stěnu až do šíře 13 metrů. Spoje jsou nežádoucí kvůli riziku pronikání vlhkosti (která vzniká v každé domácnosti) do konstrukčního dřeva a minerální vlny, kde může způsobit tvorbu plísní. I proto musí být nejen minerální izolace Isover dopravována v krytých dopravních prostředcích za podmínek vylučujících jejich navlhnutí nebo jiné znehodnocení. Proto není nepříliš vhodné ji využívat k letmé staveništní výstavbě. Halová výroba naopak odpovídá filozofii použití v suchém prostředí.

 

SHRNUTÍ: 

PROFI am BAU kontaktní zateplovací systém (ETICS) PROFI

Hlavní přednosti Isover Uni – minerální izolace uvnitř konstrukčních panelů